Technologia

Zobacz w jaki sposób produkujemy nasze pustaki

Etap 2: Formowanie

Po spędzeniu 3 tygodni w boksie, materiał jest z niego wybierany koparką wieloczerpakową i trafia do zasilacza skrzyniowego. Zasilacz dozuje potrzebną ilość do przecieraka sitowego, następnie czujnik elektromagnetyczny usuwa możliwe fragmenty metali. Kolejny etap to formowanie produktu w prasie. Pasmo o kształcie nadanym przez ustnik, wychodzące z prasy jest dzielone na części za pomocą stołu tnącego, powstałe w ten sposób kształtki są układane na windzie mokrej i transportowane do suszarni za pomocą przesuwnicy

Etap 1: Przygotowanie surowca

Proces technologiczny produkcji pustaka zaczyna się od dozowania odpowiedniej ilości surowców produkcyjnych. Do tego celu używane są cztery zasilacze skrzyniowe, które wysypują na przenośnik taśmowy surowce zgodnie z ustawionymi wcześniej proporcjami. Następnie, materiały przechodzą przez czujnik elektromagnetyczny, który wykrywa i usuwa szkodliwe fragmenty metali, które mogą znajdować się w złożu gliny. Sprawdzona mieszanka trafia do gniotownika kołowego, którego zadaniem jest wstępne „urobienie”, dodanie odpowiedniej ilości wody zarobowej oraz zmieszanie składników z sobą. Wstępnie zmieszane surowce przechodzą następnie przez 2 walcarki, ich zadaniem jest dalsze mieszanie surowców ze sobą oraz rozkruszenie ewentualnych margli, które w wypalonym pustaku ujawniły by się jako odpryski. Przerobiony w ten sposób materiał trafia do jednego z sześciu betonowych boksów dołownika, w którym spędza czas około 3 tygodni aby się zhomogenizował - proces ten nazywany jest dołowaniem

Etap 4: Wypalanie

Wysuszony pustak jest wyciągany z komory, transportowany przenośnikami na halę pieca i ustawiany na wózku piecowym. Gotowy wózek z załadowanymi suchymi kształtkami jest wypalany w piecu tunelowym ogrzewanym gazem ziemnym, pustak ceramiczny jest wypalany w atmosferze utleniającej..

Etap 3: Suszenie

Mokre kształtki trafiają do jednej z 22 komór suszarni, po napełnieniu komory jest ona zamykana, a materiał w środku jest suszony ciepłem odpadowym z pieca. W przypadku braku wystarczającej ilości ciepła z pieca do dyspozycji jest również instalacja palnikowa.

Etap 5: Pakowanie.

Wypalony pustak jest rozładowywany z wózka i kierowany do działu paletowania oraz pakowania. Robot układa pustaki na palecie oraz przekłada każdą warstwę tekturą aby zapobiec porysowaniu powierzchni pustaków. Na ułożoną w ten sposób paletę naciągany jest rękaw foliowy z nadrukiem, następnie paleta jest odbierana przez wózek widłowy i wywożona na plac magazynowy.